Český spam a bezmocnost ÚOOÚ

14.4.2011

Wordpress, Zajímavosti

Poslední dobou, zdá se mi, množí se český spam. Za minulý rok žádný. Za poslední dva měsíce 3. A skutečně české. Nejspíše se s tím nedá nic dělat. Akismet je odfiltruje, ale stále je musím ručně mazat. Tedy ty zahraniční. Ty české si nechávám abych věděl od kterých dodavatelů nemám nakupovat. Zcela veřejně zde tedy píšu, že mezi nepoctivé obchodníky patří firma Solinberg a Rekonstrukce Praha. Zde je důkaz:

A protože jsem v těhle věcech důkladný, tak jsem podal stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů. Proč ne. Ať se spammeři smaží v pekle. Ale fíha, ÚOOÚ je proti těmto spamům naprosto bezmocná i když má jasného viníka přímo v adrese. Tvrdí, že není průkazné, zda tento spam opravdu poslal vlastník internetového obchodu. Skutečně se jedná o IP adresu někde z Ruska, ale email a web adresu tam mají. Přesto to podle nich nezakládá důvod k prošetření. Tady je jejich vyjádření:

Stížnost/podnět na nevyžádané obchodní sdělení – vyrozumění

Vaše stížnost SP-2011-010968 ze dne 9. března 2011 na rozesílání nevyžádaného obchodního sdělení neobsahuje potřebné údaje vedoucí k identifikaci odesílatele (nebyla zaslána zkopírovaná kompletní hlavička emailové korespondence, byl uveden pouze text sdělení s odkazem na stránky www.rekonstrukce-praha.eu). Úřad pro ochranu osobních údajů nemá pravomoc šetřit „ve věci“, ale pouze proti konkrétnímu subjektu a vzhledem k tomu, že zákon postihuje odesílatele, a ne v čí prospěch bylo sdělení odesláno, nemůže Úřad pro ochranu osobních údajů zahájit šetření Vaší stížnosti.Pokud na své stížnosti trváte, podejte novou stížnost formulářem přes www.uoou.cz. případně již stávající stížnost ze dne 9. března 2011 doplňte právě o kompletní hlavičku a to nejpozději do 30 dnů od doručení tohoto emailu na posta@uoou.cz.

Mgr. Martina Šnajderová, DiS., v.r.vedoucí samostatného oddělení inspektorátu IV.

Jen pro informaci: Poslal jsem jim kompletní údaje o firmě a screen spam komentáře. Co víc bych měl udělat? Nejspíš na tento druh spamu nemají kolonku.

Takže sláva Akismetu a hanba českým úřadům. Další úředníci, kteří stojí mě a vás spoustu peněz z daní a nejsou schopní zakročit i když mají pravdu před očima.

,

Něco o autorovi článku

Jsem člověk, který má rád svojí rodinu, jídlo, dobré víno a dobré lidi. Píšu tento blog pro potěchu svojí a snad i těch pár čtenářů, kteří sem zavítají.

Podívejte se na vše, co napsal Sborez

10 Odpovědí k “Český spam a bezmocnost ÚOOÚ”

 1. Krabath Píše:

  Ahoj, takhle to je se spoustou úřadů, které v ČR máme. Když si jdeš stěžovat, většinou neuspěješ. Jinak opravdu můžu doporučit tu jednoduchou Captchu co mám na stránkách. Pokud ti tedy pořád chodí spam a musíš ho poté odstraňovat z admina komentářů.

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

 2. SMO Píše:

  Nechci firmu ani úřady obhajovat, to ne, ale myslím, že je to opravdu těžko prokazatelné, že SPAM opravdu odesílá daná firma. Jestli se nepletu, tak klidně teď odešlu email s hlavičkou od sborez@seznam.cz. | Použij plugin WP-Ban. Taky jsem byl nucen ho použít. Více o spamu v článku: http://www.zkusmo.cz/wordpress/internet-je-jeden-velky-spam

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

 3. Ajvngou Píše:

  Jak píše SMO,pokud by se za to dávali pokuty, tak kždej kdo trochu umí, pošle spam jakoby od někoho jiného a akorát budou padat nespravedlivý pokuty.

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

 4. Sborez Píše:

  JJ, souhlasím s vámi chlapi, ale tady je jasně vidět, že si to ta firma objednala. Proč by to ve prospěch nějaké české firmy nějaký rusák dělal? To asi nebude náhoda. A asi ani nemá žádný motiv k tomu aby té firmě ublížil. Každopádně mě stejně zaráží, že úooú ani nezahájil šetření. Jak říkám, na toto není kolonka, tak nekonáme.

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

 5. Ládín Píše:

  Proty co se ještě nevzbudili, internet je odporná žumpa! Čeští zákonodárci budou ještě velmi dlouho krátcí na to co se bude na internetu dít… Já osobně nepočítám že bych dostal někde zastání ohledně čehokoliv co se děje „online“. Proto je potřeba být neustále opatrný a vestřehu. Myslím že se dočkáme podstatně horších záležitostí než spamu….
  Například můj web byl před rokem napaden a stal jsem se šiřitelem zlořádu. A to jen proto že jsem nedělal po dva roky bezpečnostní aktualizace. (nemyslím si že by to byla až tak dlouhá doba, ale očividně v dnešní rychlé době byla) Stěžovat jsem si mohl jít leda na lampárnu.
  Co se komu na inetu stane je pouze jeho chyba. Myslím že to bude – je, velký problém… Českým spamem to pouze začíná!

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

 6. Krabath Píše:

  Je pravda, že nejde vše zabezpečit na 100%. Vždycky se najde nějakej hňup, kterej bude dělat zle nejen nám obyčejným uživatelům netu, ale všem, kteří net používají. Hlavně, že úřadům leží v žaludku internetoví piráti, ale že je plno šmejdů, kteří dělají mnohem větší problémy a to všem (ne jen společnostem s ochranou práv) to je nezajímá.

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

 7. Lenka Píše:

  Nevím nevím, ale tvrdit o tom, že je to SPAM a poslat jen printscr., se nediv, že ti to neuznají. Jasně ti píšou, ať pošleš hlavičku mejlu, což jsi neudělal a pak se divíš. Jinak Ládin, je taky dobrej hňup, neaktualizuje si web 2 roky (bože, to je hovado) a pak se diví. Bohužel, všude je amatérů a břídilů zpousta :-(
  Lenka

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

  Sborez Odpověď:

  JJ, jak píšeš, ale tady se bohužel nejedná o email, ale komentářový spam, který samozřejmě hlavičku nemá. Takže jsi asi neporozuměla. Potvrzuješ svá vlastní slova :-(

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

 8. blbeček Jaroslav Píše:

  Umí někdo specifikovat spam? Já teda ne. Teď se nechci nikoho zastávat, ale jedna věc je jasná! To je to, že na začátku byl internet a nyní moralisté vymýšlejí pravidla a hájí se ochranou osobních údajů apod. Někdo Vás nutil registrovat se na firemních servrech zadávat vaše mailové adresy dokonce vaše jména. Majitelé firem to zadávají svobodně uveřejňují své údaje o firmě i osobě a nyní se slepě ohání ochranou osobních údajů. Je mě z takových lidí na blití!
  A nyní co spam ? Spam je nevyžádaná pošta s podtextem firemní reklamy. Příklad obchodní zástupce kontaktuje na sl. cestě zákazníka ten na něj nemá čas. Vymění si vyzitky. Obchodní zástupce mu za týden napíše. Druhá strana ho může napadnout za nevýžadanou poštu.Protože by měl mít od něj souhlas, který ochodní zástupce nemá. Takže se někteří zamyšlete nad sebou a pak moralizujte.

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

  Pepa Odpověď:

  Jaroslave máš pravdu.

  Mě se nedávno stalo, že jsem nechtěně poslal dva emaily, každý byl jiný a zrovna to byla ta samá osoba.

  Pan mě odepsal, že okamžitě si jde stěžovat na úřady a když jsem mu slušně odepsal. Že jsem reagoval o jeho zájem na inzerci.

  Tak se začal zas vsteka, že je to lež bla bla bla….

  A že si jde stěžovat, když jsem mu slušně napsal, že to byl omyl a že se velice omlouvám a že už mu teda psát nikdy nebudu i když on sám reagoval a asi na to zapomenul nebo nevím.

  Tak už neodpověděl a asi si šel stěžovat.

  Jako ja nevím ale jsme znad někde jště za dob Komanču, kdy se chodilo bonzovat na STB 😀 Prostě člověk udělá chybu a už má průser a nevědomky. Lidi prosím vzpamatujte se, když někdo druhá strana se omluvý. Tak by měl aspon ze špetku slušnosti příjmou omluvu a ne chovat se jako kokot a mít hned radost, že druhé straně uškodi. Až se to stane jemu, tak uvidí jaky bude mít z toho bombky. Ted budu jenom čekat z hruzou, kdy na mě v průběhu pul roku někdo neskočí z uřadu z nějakou mastnou pokutou. Za to že jsem poslal dva emaily. Jako fakt kopanec do zadku !!!

  Souhlas?: Thumb up 0 Thumb down 0

  [Odpověď]

Máš na tohle názor? Vyjádři se.